Kuidas säilitada mööbli ilu ja vastupidavust
Nii lasteaias, koolis, kontoris kui kodumööbli hooldamine võib tihtilugu esitada tõelise väljakutse – nt lapsed, oma loomupärase loovuse ja energilisusega, jätavad sageli sinna oma mängude ja joonistuste jäljed. Pliiatsijooned kappidel, plekkide tekkimine kangale ja väiksed kriimustused võivad aga muuta ruumi esteetilist ilmet. Õnneks on olemas lihtsad ja tõhusad meetodid, mille abil on võimalik säilitada mööbli ilu ja pikendada selle eluiga. Selles artiklis jagame praktilisi nõuandeid, kuidas mööblit õigesti hooldada ja puhastada, et see säilitaks oma vastupidavuse ja kauni välimuse ka aastate möödudes.
Igapäevane hooldus hoiab mööbli kauni ja tugeva
Regulaarne puhastus ja õigete puhastusvahendite kasutamine on peamised võtmed mööbli pikaajaliseks säilitamiseks. Kõige olulisem on igapäevase hoolduse ja põhjalikuma kuuhoolduse kombineerimine. Täispuidust pindade igapäevaseks puhastamiseks soovitame kasutada vett või pehmet seebilahust, mille võib pinnale kanda pehme lapi abil. Kord kuus võib lisada ökoloogilist mesilasvaha, mis kantakse mööblile pehme lapi või porolooniga.
Vineerist või spoonitud pindade hooldus nõuab samuti igapäevast ja iganädalast puhastamist pehme niiske lapiga. See aitab eemaldada mustuse ja säilitada pinna läike. Tuleb vältida abrasiivseid, ammoniaaki või lahusteid sisaldavaid puhastusvahendeid, samuti liiga suurt veekogust, et niiskus ei tungiks töötluskihi alla. Pärast puhastamist tuleb pind kuivatada.
Igapäevane hooldus hoiab mööbli kauni ja tugeva, kuid mõnikord võib vaja minna suuremat taastamistööd, eriti kui kahjustused on sügavad. Kui naturaalsetel puitpindadel, näiteks vineeril ja spoonil on tekkinud tugevad vaod pastakajoonistest või muudest sissepressitud jälgedest, siis ei pruugi pinnapealne puhastus piisav olla. Sellisel juhul soovitan detailid hoolikalt demonteerida ja viia professionaalsele restaureerimisele. Restaureerimisprotsessis lihvitakse spetsiaalsete masinate abil kahjustused täpselt välja, et pind saaks ühtlane ja sile. Seejärel kantakse pinnale uus lakk- või viimistluskiht, mis taastab detaili algse ilme ja kaitseb seda edaspidiste kahjustuste eest. See taastamisprotsess on väärtuslik mitte ainult esteetilisest vaatenurgast, vaid ka taaskasutuse seisukohalt, aidates säästa ressursse ja pikendades mööbli eluiga
Puidust mööbel ja päikesevalgus
Puidust mööbel vajab erilist hoolt, sest õige hooldus aitab vältida pragude, kriimustuste ja muude kahjustuste teket, mis võivad aja jooksul ilmneda. Soovitame mööbel paigutada kohtadesse, kus ei lange otsene päikesevalgus, kuna puit võib pleekida. Pehme lapiga regulaarne puhastamine aitab eemaldada tolmu ja mustuse ning säilitada mööbli välimust.
Kangapindade puhastamine ja plekkide eemaldamine
Kangast mööbli puhul sobivad veepõhised puhastusvahendid, millega saab eemaldada kergemaid plekke. Raskesti eemaldatavaid plekke soovitame töödelda spetsiaalsete vahtude või šampoonidega, kuid tuleb vältida liigset niisutamist. Enne uue puhastusvahendi kasutamist tuleks seda proovida vähemtähtsal kangapinnal, näiteks padja alumisel serval, et kontrollida, kas puhastusvahend kangast ei kahjusta.
Igapäevaseks ja iganädalaseks hoolduseks soovitame kangapindu tolmuimejaga kuiva puhastada, et vältida tolmu ja mustuse kogunemist. Keemiline puhastus sobib eriti hästi allergikutele ja neile, kes ei talu kodukeemiat.
Puidust ja lakitud pindade hooldamine
Lastetoa mööbli puhul on oluline eelistada vastupidavaid ja kergesti hooldatavaid materjale. Looduslikud puidust pinnad tuleks hoida kuivana ning kõik plekid eemaldada koheselt, et need ei kuivaks ega imenduks puidu sisse. Kui pind jääb pärast puhastamist kauemaks kui 30 sekundiks niiskeks, tuleb see kuivatada.
Kord kuus on soovitatav kasutada vaha baasil puhastus-, poleerimis- ja läikevahendeid, kuid vajadusel võib seda teha ka sagedamini, kuid mitte rohkem kui kord nädalas. Puhastusvahend tuleb pihustada lapile, mitte otse mööblipinnale.
Oluline on vältida orgaanilisi lahusteid, nagu atsetoon, alkohol või bensiin, kuna need võivad pinda kahjustada. Kraapimise vältimiseks ei tohiks kasutada pleegitavaid või abrasiivseid aineid, samuti puhastuspulbreid ja harju, mis võivad tekitada pindmisi kriime.
Nahkmööbli hooldus
Nahkmööbel vajab samuti spetsiaalset hooldust. Niiske lapp on efektiivne tolmu ja mustuse eemaldamiseks, vajadusel võib kasutada ka pehmet seebilahust. Puhastus võib hõlmata ka spetsiaalsete nahkmööbli hooldusvahendite kasutamist paar korda aastas, isegi kui mööbel näib puhas. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, et heledad nahkpinnad võivad määrduda värvilistest teksadest või pastakajoonistustest, mis jätavad nahale püsivad jäljed.
Kokkuvõttes tagab õige hooldus ja regulaarne puhastamine mitte ainult mööbli kauni välimuse säilimise, vaid ka parema vastupidavuse.
Kui oled hiljuti mööblit meie käest soetanud, siis soovitame läbi lugeda mööbli hooldus- ja kasutusjuhendi 🙂 Mööbli hooldusjuhised leiad SIIT